Wakacje w Albanii

albania_1Albania jest niewielkim państwem położonym na południu Europy, na Półwyspie Bałkańskim. Jest to kraj w większości górzysty, ale ma on dostęp do Morza Adriatyckiego (nad którym chętnie urlop spędza wielu Europejczyków) oraz do Morza Jońskiego. To niewielkie państwo jest idealnym miejscem dla wczasowiczów. Albania to kraj, w którym panuje klimat śródziemnomorski. Warto tam pojechać na wczasy zwłaszcza latem, gdyż wtedy jest gorąco i sucho. Zimą natomiast klimat staje się bardziej wilgotny, gdyż występują tam częste opady deszczu. Temperatura zimą jest jednak umiarkowana.

Albańskie plaże

Dużą atrakcją turystyczną Albanii są piaszczyste plaże położone nad błękitnym Adriatykiem oraz nad Morzem Jońskim. Jest to idealne miejsce do opalania się oraz do morskich kąpieli. Jednocześnie czyste, błękitne morze będzie źródłem wspaniałych i niezapomnianych widoków. Wśród najpopularniejszych miast nadmorskich w Albanii można wymienić takie, jak Saranda, Vlora, czy Durrës.

Piękna albańska przyroda

Oprócz mórz, w Albanii znajdziemy też kilka wartych zobaczenia jezior. Można tu wymienić Jezioro Ochrydzkie, czy Szkoderskie. Bardzo pięknym i wartym odwiedzenia miejscem jest również gaj niedaleko miasta Gjirokaster, w którym znajduje się źródło Syri i Kälter (Niebieskie Oko). Za czasów komunistycznych, było to jedno z ulubionych miejsc odpoczynku partyjnych władz.

Inne atrakcje turystyczne

Albania jest krajem, w którym znajduje się wiele wartych odwiedzenia zabytków, będących pamiątkami po poszczególnych okresach w bogatej historii tego państwa. Są to w dużej mierze zabytki pamiętające jeszcze czasy Imperium Rzymskiego, a także liczne zabytki średniowieczne i z czasów Imperium Osmańskiego. Liczne starożytne zabytki znajdziemy w mieście Butrint, zaś w mieście Berat zwiedzać można liczne zabytki z czasów panowania osmańskiego, w tym małe, urokliwe domki z czerwoną dachówką. Warto również odwiedzić takie miejsca, jak Muzeum Niepodległości w mieście Vlora, zamek Alego Paszy w Topelenie, czy jedną z najstarszych w Albanii świątyń – Kościół Najświętszej Marii Panny w mieście Libohova.

Warunki pobytu

Do Albanii obywatele Polski mogą dostać się bez wiz na pobyt do 30 dni. Wybierając się do Albanii na wakacje powinniśmy zabrać ze sobą Euro, które łatwo wymienimy na miejscowa walutę, czyli Lek albański‭. W turystycznych miejscowościach znajdziemy wiele atrakcyjnych hoteli oraz spotkamy tętniące życiem miasteczka. Albania jest bardzo zróżnicowana kulturowo, jednak jej mieszkańcy są bardzo życzliwi i przyjaźnie nastawieni do turystów.

Leave a Reply