Pierwsza podróż samolotem

Dla wielu osób pierwsza podróż, nieznanym środkiem transportu, może być bardzo stresująca. Jest to związane zarówno z lękiem przed lataniem jak i problemami takimi jak rezerwacja biletów lotniczych, dopasowaniem odpowiedniej wagi bagażu podręcznego czy chociażby dojazd na lotnisko. Trzeba pamiętać, że wybierając się na pokład samolotu przygotowujemy zazwyczaj dwa bagaże. Bagaż podręczny oraz bagaż główny, który przy odprawie nadajemy a odbieramy w miejscu docelowym. Przed pakowaniem należy zorientować się jakie aktualnie panują zasady jeśli chodzi o rzeczy które mogą zaleźć się w bagażu podręcznym ponieważ przed wejściem do samolotu, każdy musi odbyć kontrolę podręcznego bagażu. Jeśli chodzi o drugi bagaż to warto przypiąć do niego plakietkę ze swoimi danymi, imieniem i nazwiskiem oraz adresem. Aby zminimalizować stres należy dotrzeć na lotnisko odpowiednio wcześniej. Informacja o tym jak wcześnie należy się zjawić znajduje się na elektronicznym bilecie lotniczym. Optymalną i bezpieczną opcją jest pojawienie się na lotnisku na dwie godziny przed odlotem.

podroz-samolotemW dobie możliwości rezerwacji biletów lotniczych przez telefon lub Internet oraz możliwości wydrukowania karty pokładowej we własnym domu, czas odprawy na lotnisku może być znacznie krótszy i mniej stresujący dla osoby która odbywa podróż samolotem po raz pierwszy.

Po zakupieniu biletów lotniczych, odpowiednim spakowaniu się i dotarciu na lotnisko czeka nas odnalezienie terminalu, właściwego dla nas i odprawa bagażowa. Na tablicach informacyjnych znajdujących się w hali odlotów odszukujemy informacji o odprawie bagażowej dla odpowiedniego lotu. Tu możemy napotkać niemałą kolejkę. Jeśli nie posiadamy jeszcze wyznaczonego miejsca, które powinno znajdować się na karcie pokładowej wydrukowanej wraz z biletem lotniczym, to jest to moment w którym możemy wybrać dostępne miejsce. Po odprawie bagażowej czas na odprawę paszportową gdzie sprawdzane są również karty pokładowe. Następnie czeka nas odnalezienie wyjścia do odpowiedniego samolotu oraz wejście na pokład. Kiedy odnajdziemy już odpowiednie wejście na pokład, które jest ogłaszane, kierujemy się tam razem z dowodem tożsamości i kartą pokładową. Po wejściu na pokład samolotu odnajdujemy przydzielone miejsce, siadamy, zapinamy pasy, wyłączamy sprzęt elektroniczny w tym telefony komórkowe, zamykamy półki na bagaż podręczny i w drogę!

Leave a Reply